Афрички куп нација 2021.

Афрички куп нација 2021. (енгл. 2021 Africa Cup of Nations, франц. Coupe d'Afrique des Nations 2021; такође познат скраћено као Афкон 2021) јесте 33. издање Афричког купа нација, међунардног фудбалског турнира у организацији Афричке фудбалске конфедерације (КАФ) у коме се такмиче афричке националне селекције. Домаћин турнира је Камерун и одржава се од 9. јануара до 6. фебруара 2022. године.[1][2]

Афрички куп нација 2021.
2021 Africa Cup of Nations
Coupe d'Afrique des Nations 2021
Афрички куп нација 2021 — лого.png
Званичан лого првенства
Детаљи такмичења
Држава домаћинКамерун
Датум9. јануар — 6. фебруар 2022.
Тимови24 (из 1 конфедерације)
Стадион(и)6 (из 5 градова)
2019.
2023.

Првобитно је било у плану да се првенство одржи на лето 2021. године. Међутим, због неповољних климатских услова у том раздобљу, КАФ је саопштио да се турнир одлаже за јануар и фебруар исте године.[3] Касније је КАФ по други пут померио датум одржавања турнира; одлучено је да ће се првенство ипак одржати почетком 2022. године због последица пандемије ковида 19 на простору читавог континента. Из спонзорских разлога, назив Афрички куп нација 2021. остао је у употреби.[4]

Титулу првака је бранила репрезентација Алжира, која је 2019. по други пут постала шампион Африке.

Квалификоване репрезентацијеУреди

Следеће репрезентације су се квалификовале на првенство.

Репрезентација Квалификована као Датум квалификовања Број учешћа Последње учешће Најбољи резултат Пласман на
Фифиној ранг-листи пред почетак првенства
  Камерун Домаћин / Победник групе Ф 8. јануар 2019. 20 2019. Првак (1984, 1988, 2000, 2002, 2017) 50.
  Сенегал Победник групе И 15. новембар 2020. 16 2019. Финалиста (2002, 2019) 20.
  Алжир Победник групе Х 16. новембар 2020. 19 2019. Првак (1990, 2019) 29.
  Мали Победник групе А 17. новембар 2020. 12 2019. Финалиста (1972) 53.
  Тунис Победник групе Ј 17. новембар 2020. 20 2019. Првак (2004) 30.
  Буркина Фасо Победник групе Б 24. март 2021. 12 2017. Финалиста (2013) 60.
  Гвинеја Другопласирани у групи А 24. март 2021. 13 2019. Финалиста (1976) 81.
  Комори Другопласирани у групи Г 25. март 2021. 1 деби 132.
  Габон Другопласирани у групи Д 25. март 2021. 8 2017. Четвртфинале (1996, 2012) 89.
  Гамбија Победник групе Д 25. март 2021. 1 деби 150.
  Египат Победник групе Г 25. март 2021. 25 2019. Првак (1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008, 2010) 45.
  Гана Победник групе Ц 25. март 2021. 23 2019. Првак (1963, 1965, 1978, 1982) 52.
  Екваторијална Гвинеја Другопласирани у групи Ј 25. март 2021. 3 2015. Четврто место (2015) 114.
  Зимбабве Другопласирани у групи Х 25. март 2021. 5 2019. Групна фаза (2004, 2006, 2017, 2019) 121.
  Обала Слоноваче Победник групе К 26. март 2021. 24 2019. Првак (1992, 2015) 56.
  Мароко Победник групе Е 26. март 2021. 18 2019. Првак (1976) 28.
  Нигерија Победник групе Л 27. март 2021. 19 2019. Првак (1980, 1994, 2013) 36.
  Судан Другопласирани у групи Ц 28. март 2021. 9 2012. Првак (1970) 125.
  Малави Другопласирани у групи Б 29. март 2021. 3 2010. Групна фаза (1984, 2010) 129.
  Етиопија Другопласирани у групи К 30. март 2021. 11 2013. Првак (1962) 137.
  Мауританија Другопласирани у групи Е 30. март 2021. 2 2019. Групна фаза (2019) 103.
  Гвинеја Бисао Другопласирани у групи И 30. март 2021. 3 2019. Групна фаза (2017, 2019) 106.
  Зеленортска Острва Другопласирани у групи Ф 30. март 2021. 3 2015. Четвртфинале (2013) 73.
  Сијера Леоне Другопласирани у групи Л 15. јун 2021. 3 1996. Групна фаза (1994, 1996) 108.

Систем такмичењаУреди

Укупно двадесет и четири репрезентације учествује на првенству. Једино је домаћину осигурано место на завршном турниру — остале двадесет три екипе се надмећу кроз квалификације како би осигурале пласман. Након што се зна које ће репрезентације учествовати, оне се деле у шест група од по четири екипе После завршетка групне фазе, следи елиминациона фаза којој се придружују првопласирани и другопласирани тимови из сваке групе као и четири најбоља рангирана трећепласирана тима. Победничке екипе из осмине финале пролазе у четвртфинале, а победници из четврфинале одлазе у полуфинале. Поражени полуфиналисти играју почасну утакмицу за треће место док се успешнији полуфиналисти надмећу у финалу за титулу.

ЛоптаУреди

КАФ је саопштио званичну лопту, названу Toghu, која ће се користити на првенству 23. новембра 2021. године. Произвођач је енглеско предузеће Умбро.[5]

СудијеУреди

Следеће судије су изабране да деле правду на утакмицама Афричког купа нација 2021. док су двојица судија изабрана из КОНКАКАФ-а.[6]

Главне судијеУреди

  •   Мустафа Горбал
  •   Елдер Мартинс де Карваљо
  •   Џошуа Бондо
  •   Пасифике Ндабихавенимана
  •   Блез Јувен Нгва
  •   Махмуд Ел Бана
  •   Мохамед Маруф Еид Мансур
  •   Амин Омар
  •   Бамлак Тесема Вејеса
  •   Данијел Ларија
  •   Бакари Гасама
  •   Марио Ескобар
  •   Питер Ваверу
  •   Андофетра Ракотожаона
  •   Бубу Траоре
  •   Дахан Беда
  •   Ахмад Хиралал
  •   Редуан Жијед
  •   Жан Жак Ндала Нгамбо
  •   Салима Мукансанга
  •   Магет Ндиаје
  •   Иса Си
  •   Бернард Камил
  •   Виктор Гомес
  •   Садок Селми
  •   Џени Сиказве

Судије за ВАР-омУреди

  •   Лалу Бенбрахам
  •   Мехди Абид Шареф
  •   Махмуд Мохамед Ашур
  •   Ахмед Ел Гандур
  •   Фернандо Гереро
  •   Самир Гезаз
  •   Адил Зурак
  •   Бушра Карбуби
  •   Хајтем Гират

ЖребУреди

Требало је да се коначан жреб одржи 25. јуна 2021, али је одложен за 17. август 2021.[2][7][8] Двадесет и четири екипе подељене су у четири групе а свака група се састоји од њих шест.

Први шешир Други шешир Трећи шешир Четврти шешир

  Камерун (домаћин)
  Алжир (бранилац титуле)
  Сенегал
  Тунис
  Нигерија
  Мароко

  Египат
  Гана
  Мали
  Обала Слоноваче
  Гвинеја
  Буркина Фасо

  Зеленортска Острва
  Габон
  Мауританија
  Зимбабве
  Гвинеја Бисао
  Сијера Леоне

  Судан
  Малави
  Комори
  Екваторијална Гвинеја
  Етиопија
  Гамбија

СтадиониУреди

Будући да се број учесника Афричког купа нација проширио са шеснаест на двадесет и четири екипе, утакмице овогодишњег турнира играће се на шест стадиона у пет камерунских градова.[9] У тих шест стадиона спадају: Олембе и Ахмаду Ахиџо у главном граду Јаундеу, затим Јапома у Дуали, стадион Лимбе у истоименом граду, Куеконг у Бафусаму и Румде Аџија у Гаруи.[10] Прва и последња утакмица првенства одржаће се на новоизграђеном стадиону Олемба у Јаундеу чији капацитет износи 60.000 места.[11]

Дуала Јаунде
Стадион Јапома Стадион Олембе Стадион Ахмаду Ахиџо
Капацитет: 50.000 Капацитет: 60.000 Капацитет: 42.500
     
Гаруа Бафусам Лимбе
Стадион Румде Аџија Стадион Куеконг Стадион Лимбе
Капацитет: 30.000 Капацитет: 20.000 Капацитет: 20.000
 

Групна фазаУреди

Екипе које заврше на првом и другом месту у групи, као и четири најбоље трећопласиране екипе, пролазе у осмину финала. Сатница је по локалном времену: WAT (енгл. West African Time, срп. Западноафричко време; UTC+1).

Правила рангирања тимоваУреди

Екипе се рангирају према броју освојених бодова (победа вреди три, реми један и пораз нула бодова). Уколико две екипе имају исти број бодова на крају групне фазе, гледа се следећи критеријум (по наведеном редоследу) како би се одредио коначан пласман (члан 74 Правилника):[12]

  1. број освојених бодова у међусобним дуелима између упитних екипа;
  2. гол-разлика у међусобним дуелима између упитних екипа;
  3. број постигнутих голова у међусобним дуелима између упитних екипа;
  4. уколико су изједначене више од две екипе и уколико су две екипе и даље изједначене, сав горенаведени критеријум важи искључиво за те две екипе;
  5. гол-разлика у свим утакмица у групи;
  6. број постигнутих голова у свим утакмицама у групи;
  7. жребање.

Група AУреди

Поз. Тим О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1   Камерун 3 2 1 0 7 3 +4 7 Пролазак у елиминациону фазу
2   Буркина Фасо 3 1 1 1 3 3 0 4[а]
3   Зеленортска Острва 3 1 1 1 2 2 0 4[а]
4   Етиопија 3 0 1 2 2 6 −4 1
Извор: КАФ
Напомене:
  1. ^ а б Гледају се освојени бодови у међусобним дуелима: Буркина Фасо има 3 бода, а Зеленортска Острва 0 бодова.
Камерун  2 : 1  Буркина Фасо
Абубакар   40' (пен.)45+3' (пен.) Извештај Сангаре   24'
Судија:   Мустафа Горбал
Етиопија  0 : 1  Зеленортска Острва
Извештај Ж. Таварес   45+1'
Судија:   Елдер Мартинс де Карваљо

Камерун  4 : 1  Етиопија
Извештај Хотеса   4'
Судија:   Жан Жак Ндала Нгамбо
Зеленортска Острва  0 : 1  Буркина Фасо
Извештај Банде   39'
Судија:   Амин Омар

Зеленортска Острва  1 : 1  Камерун
Родригес   53' Извештај Абубакар   39'
Судија:   Садок Селми
Буркина Фасо  1 : 1  Етиопија
Бајала   25' Извештај Кебеде   52' (пен.)
Судија:   Ахмад Хиралал

Група БУреди

Поз. Тим О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1   Сенегал 3 1 2 0 1 0 +1 5 Пролазак у елиминациону фазу
2   Гвинеја 3 1 1 1 2 2 0 4[а]
3   Малави 3 1 1 1 2 2 0 4[а]
4   Зимбабве 3 1 0 2 3 4 −1 3
Извор: КАФ
Напомене:
  1. ^ а б Гледају се освојени бодови у међусобним дуелима: Гвинеја има 3 бода, а Малави 0 бодова.
Сенегал  1 : 0  Зимбабве
Мане   90+7' (пен.) Извештај
Судија:   Марио Ескобар
Гвинеја  1 : 0  Малави
Сила   35' Извештај
Судија:   Данијел Ларија

Сенегал  0 : 0  Гвинеја
Извештај
Судија:   Бамлак Тесема Вејеса
Малави  2 : 1  Зимбабве
Мханго   43'58' Извештај Вади   38'
Судија:   Дахан Беда

Малави  0 : 0  Сенегал
Извештај
Судија:   Блез Јувен Нгва
Зимбабве  2 : 1  Гвинеја
Извештај Н. Кејта   49'
Судија:   Салима Мукансанга

Група ЦУреди

Поз. Тим О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1   Мароко 3 2 1 0 5 2 +3 7 Пролазак у елиминациону фазу
2   Габон 3 1 2 0 4 3 +1 5
3   Комори 3 1 0 2 3 5 −2 3
4   Гана 3 0 1 2 3 5 −2 1
Извор: КАФ
Мароко  1 : 0  Гана
Буфал   83' Извештај
Судија:   Џошуа Бондо
Комори  0 : 1  Габон
Извештај Бупендза   16'
Судија:   Питер Ваверу

Мароко  2 : 0  Комори
Извештај
Судија:   Садок Селми
Габон  1 : 1  Гана
Алевина   88' Извештај А. Ају   18'
Судија:   Лалу Бенбрахам

Габон  2 : 2  Мароко
Извештај
Судија:   Дахан Беда
Гана  2 : 3  Комори
Извештај
Судија:   Бубу Траоре

Група ДУреди

Поз. Тим О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1   Нигерија 3 3 0 0 6 1 +5 9 Пролазак у елиминациону фазу
2   Египат 3 2 0 1 2 1 +1 6
3   Судан 3 0 1 2 1 4 −3 1
4   Гвинеја Бисао 3 0 1 2 0 3 −3 1
Извор: КАФ
Нигерија  1 : 0  Египат
Ихеаначо   30' Извештај
Судија:   Бакари Гасама
Судан  0 : 0  Гвинеја Бисао
Извештај

Нигерија  3 : 1  Судан
Извештај Хедр   70' (пен.)
Судија:   Виктор Гомес
Гвинеја Бисао  0 : 1  Египат
Извештај Салах   69'
Судија:   Пасифике Ндабихавенимана

Гвинеја Бисао  0 : 2  Нигерија
Извештај
Судија:   Питер Ваверу
Египат  1 : 0  Судан
Абделмонем   35' Извештај
Судија:   Џошуа Бондо

Група ЕУреди

Поз. Тим О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1   Обала Слоноваче 3 2 1 0 6 3 +3 7 Пролазак у елиминациону фазу
2   Екваторијална Гвинеја 3 2 0 1 2 1 +1 6
3   Сијера Леоне 3 0 2 1 2 3 −1 2
4   Алжир 3 0 1 2 1 4 −3 1
Извор: КАФ
Алжир  0 : 0  Сијера Леоне
Извештај
Судија:   Ахмад Хиралал
Екваторијална Гвинеја  0 : 1  Обала Слоноваче
Извештај Градел   5'
Судија:   Редуан Жијед

Обала Слоноваче  2 : 2  Сијера Леоне
Извештај
Судија:   Магет Ндиаје
Алжир  0 : 1  Екваторијална Гвинеја
Извештај Обијанг   70'
Судија:   Марио Ескобар

Обала Слоноваче  3 : 1  Алжир
Извештај
Судија:   Виктор Гомес
Сијера Леоне  0 : 1  Екваторијална Гвинеја
Извештај Ганет   38'
Судија:   Мохамед Маруф Еид Мансур

Група ФУреди

Поз. Тим О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1   Мали 3 2 1 0 4 1 +3 7 Пролазак у елиминациону фазу
2   Гамбија 3 2 1 0 3 1 +2 7
3   Тунис 3 1 0 2 4 2 +2 3
4   Мауританија 3 0 0 3 0 7 −7 0
Извор: КАФ
Тунис  0 : 1  Мали
Извештај Коне   48' (пен.)
Судија:   Џени Сиказве
Мауританија  0 : 1  Гамбија
Извештај А. Џелоу   10'
Судија:   Мустафа Горбал

Гамбија  1 : 1  Мали
М. Бароу   90' (пен.) Извештај Коне   79' (пен.)
Судија:   Самир Гезаз
Тунис  4 : 0  Мауританија
Извештај
Судија:   Махмуд Ел Бана

Гамбија  1 : 0  Тунис
А. Џелоу   90+3' Извештај
Судија:   Фернандо Гереро
Мали  2 : 0  Мауританија
Извештај
Судија:   Бернард Камил

Поредак трећепласираних тимоваУреди

Поз. Г Тим О П Н И ГД ГП ГР Бод. Квалификација
1 А   Зеленортска Острва 3 1 1 1 2 2 0 4 Пролазак у елиминациону фазу
1 Б   Малави 3 1 1 1 2 2 0 4
3 Ф   Тунис 3 1 0 2 4 2 +2 3
4 Ц   Комори 3 1 0 2 3 5 −2 3
5 Е   Сијера Леоне 3 0 2 1 2 3 −1 2
6 Д   Судан 3 0 1 2 1 4 −3 1
Извор: КАФ
Правила рангирања тимова: 1) бр. бодова; 2) гол-разлика; 3) бр. постигнутих голова; 4) жреб.

Елиминациона фазаУреди

 
Осмина финалаЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
23. јануар — Лимбе
 
 
  Буркина Фасо1 (7)
 
29. јануар — Гаруа
 
  Габон1 (6)
 
  Буркина Фасо
 
23. јануар — Гаруа
 
  Тунис
 
  Нигерија0
 
2. фебруар — Дуала
 
  Тунис1
 
 
 
25. јануар — Бафусам
 
 
 
  Сенегал
 
30. јануар — Дуала
 
  Зеленортска Острва
 
 
 
26. јануар — Лимбе
 
 
 
  Мали
 
6. фебруар — Јаунде (Олембе)
 
  Екваторијална Гвинеја
 
 
 
24. јануар — Бафусам
 
 
 
  Гвинеја
 
29. јануар — Дуала
 
  Гамбија
 
 
 
24. јануар — Јаунде (Олембе)
 
 
 
  Камерун
 
3. фебруар — Јаунде (Олембе)
 
  Комори
 
 
 
26. јануар — Дуала
 
 Утакмица за треће место
 
  Обала Слоноваче
 
30. јануар — Јаунде (Олембе)6. фебруар — Јаунде (Ахиџо)
 
  Египат
 
  
 
25. јануар — Јаунде (Ахиџо)
 
  
 
  Мароко
 
 
  Малави
 

Осмина финалаУреди


Нигерија  0 : 1  Тунис
Извештај Мсакни   47'
Судија:   Магет Ндиаје

Гвинеја  v  Гамбија

Камерун  v  Комори


Мароко  v  Малави

Обала Слоноваче  v  Египат

Мали  v  Екваторијална Гвинеја

ЧетвртфиналеУреди

v

v

v

v

ПолуфиналеУреди

v

v

Утакмица за треће местоУреди

v

ФиналеУреди

v

Права на преносУреди

Првенство се путем телевизија и радио-станица емитује широм света. Испод се налази списак права на пренос Афричког купа нација 2021. по територијама:[13]

Подручје Носилац/оци права на пренос Реф.
Алжир TV1 [14]
Камерун CRTV [15]
Француска beIN Sports [13]
Немачка Sportdigital [13]
Холандија ESPN [13]
Италија Discovery Channel [13]
Португалија Canal 11 [16]
Уједињено Краљевство
[13]
Подсахарска Африка
  • Canal+
  • StarTimes Sports
  • SuperSport
[13]
Северна Африка и Средњи исток beIN Sports [13]
Азија—Пацифик
Северна Америка
Јужна Америка ESPN [13]
Средња Америка и Кариби
Северна Европа NENT Group [13]
Источна Европа Спорт клуб [13]
Јужна Европа
Свет CAF TV (Јутјуб) [13]

НапоменеУреди

  1. ^ Требало је да утакмица између Мауританије и Гамбије првобитно почне у 17.00 часова, али је почетак утакмице померен у 17.45 због техничких проблема до којиј је дошло на претходној утакмици између Туниса и Малија.

РеференцеУреди

  1. ^ „Cameroon to host 2019, Cote d'Ivoire for 2021, Guinea 2023”. CAF. 20. 9. 2014. 
  2. ^ а б „CAF Executive Committee put infrastructures as one of the main priorities”. CAF. 31. 3. 2021. Приступљено 1. 4. 2021. 
  3. ^ „Statement from the Organising Committee of the Total African Cup of Nations Cameroon 2021”. CAF. 15. 1. 2020. 
  4. ^ „Decisions of CAF Executive Meeting – 30 June 2020”. CAF. 30. 6. 2020. 
  5. ^ Oludare, Shina (24. 11. 2021). „Afcon 2021: Toghu unveiled as official match ball”. Goal. Приступљено 2. 1. 2022. 
  6. ^ „TotalEnergies AFCON Cameroon match officials announced”. Confederation of African Football. 21. 12. 2021. 
  7. ^ „CAF postpones TotalEnergies Africa Cup final draw, new date to be set soon”. CAF. 6. 6. 2021. Приступљено 7. 6. 2021. 
  8. ^ „CAN 2021 : Le tirage au sort prévu au 15 août prochain”. 21. 7. 2021. Приступљено 21. 7. 2021. 
  9. ^ Bongben, Leocadia (19. 7. 2017). „Cameroon government moves to ease 2019 AFCON fears”. BBC. Приступљено 26. 7. 2019. 
  10. ^ „The Six stadiums To Host Afcon 2021 Cameroon”. camer237.com. 25. 7. 2019. Приступљено 26. 7. 2019. 
  11. ^ Okeleji, Oluwashina (3. 12. 2018). „Football: Ready or not, here we come”. The Africa Report.com. 
  12. ^ „Regulations of the Africa Cup of Nations” (PDF). Confederation of African Football. 
  13. ^ а б в г д ђ е ж з и ј к „TotalEnergies AFCON 2021 to be broadcast in over 150 countries”. cafonline.com. 9. 1. 2022. 
  14. ^ „L'EPTV achète 25 matchs de la CAN-2021”. La Gazette du Fennec. Mohamed Touileb. 16. 8. 2021. 
  15. ^ „La CAF annonce que la Crtv est le diffuseur hôte de la Can 2021”. lebledparle.com. 21. 12. 2021. 
  16. ^ „CAN 2021 vai ter transmissão no Canal 11”. 10. 1. 2022. Приступљено 15. 1. 2022. 

Спољашње везеУреди